Jak vybírat nábytek k sauně
Proberme nejprve výběr nábytku pro soukromé sauny v rodinných domech, chalupách a bytech a poté výběr nábytku pro veřejné sauny, wellness centra, hotelové sauny apod.
Nábytek pro relaxační prostor u sauny musí splňovat několik zcela specifických požadavků, o kterých většina klientů bohužel začne přemýšlet, až když už nábytek koupila. Je to klasická situace, kdy se na první pohled zdá, že je vlastně jedno jaký nábytek k sauně použijeme. Ale pokud má sama sauna splňovat všechno, co si od ní splňujeme, je relaxační prostor u sauny nedílnou součástí celého projektu. Relaxace po saunování umožní tělu i duchu vstřebat vše pozitivní, co saunování nastartovalo. Jaký tedy nábytek vybrat? Především bychom si měli udělat jasno, k čemu všemu náš relaxační prostor bude sloužit. Bude to pouze odpočinek po saunování? Nebo budeme prostor využívat k odpočinku i jindy? Budeme relaxovat sami nebo nás bude víc?
Prostory, kam většina soukromých investorů umísťuje své sauny, bývají vlhčí (je zde často otevřená sprcha nebo bazének se studenou vodou), proto je potřeba vnímat materiál, z něhož je nábytek konstruován. Vhodný je nábytek z hliníkových konstrukcí a výpletem z umělého ratanu, doplněný sedáky s potahy z vody odolné látky (doporučujeme látku Sunbrella). Pokud má prostor sloužit pouze k relaxaci je třeba vybrat správné lehátko, takové, které nám umožní opravdu „vypnout“ a dovolit tělu celkové uvolnění. Mysleme na to, že z nízkých lehátek se nám bude hůře vstávat, většinou nemají dobrou stabilitu a i pocit, že ležíme příliš nízkou nad zemí, není příjemný (platí zde úplně jiná pravidla, než u venkovního bazénu, zalitého sluncem). Samozřejmostí by měla být jednoduchá a důkladná údržba – snímatelné a pratelné potahy.
Stejné nároky by měla plnit i pohovka či křesla, kterými vybavíme relaxační prostor v případě, že váš prostor příliš malý a nevejde se do něj lehátko nebo pohovka, a nebo jej vybavujeme na delší relaxace a další odpočinek. Pokud vybavujeme prostor tak, že nám poslouží i k setkávání s přáteli, delší čtení apod., měla by pohovka mít dostatečnou délku na „natáhnutí se“, jinak je určitě lepší zvolit pohodlné křeslo, doplněné otomanem. Samozřejmě, že je možné vnímat nábytek k sauně jako nábytek, který v létě použijeme na terase nebo zahradě a v zimě jej přesuneme k sauně do relaxačního prostoru. Nábytek z hliníkové konstrukce s výpletem z umělého ratanu je lehký a snadno se stěhuje (jen je nutné přemýšlet o jeho rozměrech ve vztahu ke dveřím, kterými jej budeme stěhovat!).
Mnoho klientů uvažuje o nábytku z přírodních materiálů (ratan, banánový list, rope). Můžeme tento nábytek doporučit pouze v případě, že prostor není trvale vlhký a že nebudete s tímto nábytek příliš často pohybovat. Přírodní materiály jsou vždy křehčí a stěhování hrozí poškozením. Navíc je ke konstrukci kvalitního nábytku z přírodních materiálů používáno teakové dřevo a nábytek je díky tomu hodně těžký, tedy nevhodný k častému stěhování.
Pokud se chystáte vybírat nábytek k veřejné sauně, wellness centru, hotelovému relaxačnímu centru, či parním lázním , platí stejné zásady. Ale navíc je třeba klást velmi vysoké nároky na konstrukci nábytku, jeho pevnost a stabilitu. Nábytek musí být mnohem odolnější a potahy sedáků budou mnohem častěji měněny (je vhodné při pořízení nábytku nakoupit rovnou dvoje nebo troje potahy, aby celý proces praní probíhal bez problémů). Určitě doporučujeme vybírat nábytek pro veřejné prostory i s vědomím, že někdy v budoucnosti budu potřebovat nábytek doplnit, popřípadě nahradit poškozené kusy apod. Nakoupit takové zboží v hobby marketu nebo u dodavatelů, kteří pouze doprodávají zboží, i od zahraničních firem nás takové možnosti automaticky zbavuje. I pro prostory veřejných saun, wellness center, hotelových relaxačních prostor apod. doporučujeme spíše vyšší lehátka a pohovky, ze kterých se bude klientům mnohem pohodlněji vstávat.
Zpět na hlavní výpis