JAK VYBRAT ZAHRADNÍ NÁBYTEK

JAK VYBRAT ZAHRADNÍ NÁBYTEK - ZÁKLADNÍ DESATERO

Sestava WOW oceněná ve Spojených státech za design

Vybrat si správně zahradní nábytek vyžaduje trochu soustředění před nákupem. Většina zákazníků nakupuje zahradní nábytek jen podle vzhledu. Prohlédne internet, nebo zajde do zahradního centra či hobby centra a koupí to co ho zaujme vzhledem a cenou. Často pak zjistí, že nákup nebyl úplně v pořádku a že nákup příliš uspěchali, což se jim potvrdilo až při samotném užívání.
Jak tedy vybrat správně zahradní nábytek?

1.Kde bude zahradní nábytek stát?

Nejzákladnější otázka při výběru zahradního nábytku. Musí nám být zcela jasné, kde svůj zahradní nábytek budeme používat. Jestliže bude Váš zahradní nábytek volně na terase či zahradě, musí splňovat jinou formu ochrany než nábytek pod pergolou či v zimní zahradě.
Pokud hledáte nábytek pod zakrytou terasu, do zahradních domků či altánů, je na Vás jaký materiál vyberete, můžete využít i kvalitní přírodní materiály jako např. ratan, banánový list, rope, vodní hyacint, či teak.
Pokud máte terasu zastřešenou, ale některá z otevřených stran je návětrná, musíme brát v úvahu i náročnost nábytku na údržbu. Vítr je schopen na vaši terasu zanést nejen prach, ale i jiné nečistoty, které se mohou v některých materiálech zachytávat a jejich odstranění vám bude zabírat mnoho času.
Pokud hledáte nábytek pod otevřenou pergolu nároky na odolnost nábytku jsou mnohem větší. Nedoporučujeme většinu přírodních materiálů a velmi zvažte, zda kvalitní dřevěný nábytek nebude vyžadovat pravidelnou a náročnou údržbu. U odolného dřevěného nábytku jako např. u nábytku z teakového dřeva, je údržba méně náročná. Obvykle postačí dvakrát za sezonu nábytek opatřit ochranou vrstvou oleje. Avšak promyslete si jaký design takový nábytek má. Někdy totiž malé mezírky velmi znesnadní tuto práci a výsledný efekt zároveň nevypadá dobře. Mnohem jednodušší je samozřejmě údržba u zahradního nábytku z kvalitního umělého ratanu, kvalitního plastu či nerezu.

Pokud hledáte zahradní nábytek pro volný prostor, omezte se pouze na velmi odolné materiály, které snesou náročnost prostředí a budou pohodlné a jednoduché na údržbu. Takovými materiály jsou určitě kvalitní umělý ratan, plast a nerez.

2. Jak budete zahradní nábytek používat?

2. Jak budete zahradní nábytek používat?

Další velmi důležitá otázka, kterou se většina zákazníků vůbec nezaobírá, a je to velká chyba.
Budete Váš zahradní nábytek užívat k posezení s přáteli, k hraní monopolů, popití a popovídání ? Pak potřebujete úplně jiný typ nábytku než ti z vás, kteří budou používat nábytek především k občerstvení či servírování. Zdá se to zbytečné? Vůbec ne. Ona výška sedu, hloubka, sedací materiál, to vše hraje velikou roli. Hůře se najíte u nízkého stolu, který má dokonce plnou boční stěnu, usazeni v sedačce nebo křesle s hlubokým posedem, kde se nebudete mít šanci opřít s rovnýmy zády a budete neustále v záklonu. Jinak je takové křeslo, či sedačka perfektní pro odpolední siestu, počtení knihy nebo jen takové příjemné poválení se. A kdo venku především rád stoluje a hostí návštěvu, potřebuje kvalitní stůl a k němu pohodlné židle či křesílka.
Přemýšlejte o tom.

3. Materiál

3. Materiál

Materiál, ze kterého je zahradní nábytek vyrobený je nesmírně důležitá věc a určitě doporučujeme se při nákupu o něj zajímat. Pokud narazíte na prodejce, který vám v tomto ohledu nebude schopný dát uspokojivou odpověď, budete mít pocit, že ani netuší, co vlastně prodává nebo dokonce, že vám lže, raději odejděte jinam, i kdyby se vám nábytek líbil sebevíc a jeho cena byla sebevíc zajímavá. jistě najdete něco podobného i jinde. Ušetříte si starosti a velká zklamání. Jaké jsou základní materiály, používaných pro výrobu zahradního nábytku :

Plast

Plast

Plast – ačkoliv je plastový nábytek velmi často vnímán jako strašák našich teras a zahrad, především proto, že naše terasy a zahrady byly a jsou zaplaveny tím nejlevnějším „bakelitovým“ zahradním nábytkem, může být plast skvělou alternativou pro zahradní nábytek. Zapomeňte ale na starý „bakelit“, ten nemůže být dobrý ať děláte, co děláte, ať si vymyslíte tvar a barvu jakou chcete, ať na něj nalepíte jakou značku chcete a ať k němu přidáte zemi původu jakou chcete. „Bakelit“ zůstane „bakelitem“, postrachem našich zahrad ! Ovšem tzv. „masivní plast“, který má naprosto odlišné užitné vlastnosti a nábytek z něj vyrobený i naprosto odlišné estetické vlastnosti může být tím pravým nábytkem především do volného prostoru, k bazénům, saunám a dalším tzv. „mokrým“ prostorům. Takový nábytek je dražší než dřevěný, ale má mnohem větší odolnost a delší životnost.

Dřevo

Dřevo

Dřevěný nábytek zaplavil trh. Vyznat se v něm dá opravdu práci, ale ta práce se vyplatí. Pokud chcete nábytek pro volný nekrytý prostor a trváte na dřevěném nábytku, vždy se spíše přiklánějte k ošetřenému dřevu (lakovanému, barvenému, mořenému, napuštěnému oleji, voskovanému apod.). Takto upravený nábytek nepodléhá tolik vlivu venkovního počasí. Na druhé straně je třeba čas od času nábytek znovu ošetřit, dbát na jeho údržbu a jeho ochranu v zimním období. U exotických dřev (včetně teaku) je vždy počítat s určitou mírou rizika, že dřevo použité na výrobu nábytku nebylo úplně suché a může v našem prostředí ještě „pracovat“, může popraskat, sesychat se nebo kroutit. Posledním hitem je v tomto druhu zahradního nábytku nábytek z tzv. „pečeného dřeva“, jehož užitné vlastnosti se podobají plastu, je velmi odolný proti venkovnímu počasí, nemění barvu ani tvar. Jeho nevýhodou je vyšší míra křehkosti, která omezuje jeho využití z hlediska designu. každopádně je potřeba počítat s údržbou.

Umělý ratan

Umělý ratanUmělý ratan – velmi populární zahradní nábytek, s velmi dobrými užitnými vlastnosti a s velkými záludnosti pro kupujícího, který se nevyzná. Nábytek z umělého ratanu může být naprosto vynikající alternativou, ale může být také obrovským zklamáním. Při jeho nákupu musíte být ještě mnohem obezřetnější, než při nákupu dřevěného zahradního nábytku. Proč? Protože na trhu najdete naprosto odlišné kvality (na pohled téměř nerozeznatelné !). Pojďme si velmi stručně vysvětlit v čem je problém a na co si dát pozor.
Konstrukce – na trhu najdete nábytek z umělého ratanu na různých konstrukcích.
Nejlevnější je dřevěná konstrukce. Ta je naprosto nevhodná pro volný otevřený prostor, kde velmi rychle podléhá vlivu vlhkosti. Má zároveň mnohem nižší nosnost, ačkoliv sám nábytek je těžší, hůř se s ním manipuluje. Takový nábytek nedoporučujeme kupovat vůbec. Výrobcům a prodejcům jde jen o to získat co nejnižší cenu. Velmi často se na dřevěnou konstrukci zároveň používá i ten nejméně kvalitní a nejlacinější umělý ratan. Životnost takového nábytku může být i jednu sezonu.
Dalším typem konstrukce je železná konstrukce (v lepším případě s barveným povrchem). Taková konstrukce je samozřejmě mnohem lepší než dřevěná, ale i její životnost ve volném otevřeném prostoru je omezená. Koroze v našich povětrnostních podmínkách nedovolí delší než tří až čtyřletou životnost. Navíc z takového nábytku často kape rez. Sám nábytek je těžký. Nosnost je ovlivněna silou materiálu a četností vnitřních vzpěr. Nábytek na ocelové konstrukci (barevně ošetřené) je vhodný pro prostory chráněné před přímým deštěm.
Nejkvalitnější konstrukce je konstrukce z hliníku. Životnost takové konstrukce je prakticky neomezená, i když i u této konstrukce doporučujeme počítat s různou nosností při použití různě silného materiálu.
Výplet (umělý ratan) – na světě je několik výrobců umělého ratanu (nejkvalitnější jsou značky Viro, Rehau, VinTech), kteří garantují životnost materiálu 5-9 let. Ale jsou i výrobci, kteří garantují pouhý jeden jediný rok. Žádejte při nákupu jasnou a písemnou informaci o kvalitě, vlastnostech a životnosti výpletu. Pokud vám prodejce nebude ochoten vyhovět, nebo nebude mít zcela jasno, raději jděte jinam.


4. Rozměry

4. Rozměry

Než vyrazíte nakupovat svůj zahradní nábytek mějte jasno jak velký prostor chcete svému zahradnímu nábytku věnovat. Pokud si koupíte příliš malý nebo naopak příliš velký nábytek, nebudete spokojeni a nebude to vina nábytku, ale vinu ponesete sami díky své nepřipravenosti. Navíc u rozměrů hrají důležitou roli také vnitřní užitné parametry. A zde vzniká právě cenový rozdíl, který na první pohled není většině zákazníkům znám. Hloubka a šířka užitné plochy sedu se již obvykle neuvádí, ale jakmile nábytek zkusíte, ihned poznáte rozdíl v pohodlí. Dále také výška sedáku může hrát velikou roli v pohodlí.
Zkoumejte detailně a hlavně zkoušejte.

5. Na čem bude nábytek stát ?

5. Na čem bude nábytek stát ?

Mějte jasno, na čem bude váš zahradní nábytek stát. Pokud například postavíte na terasu s dlažbou se širokými spárami nábytek s drobnými nohami budete mít problém s převracením židlí, zapadlých do spár. Pokud na takovou podlahu dáte nábytek zakončený železnými patkami, odřete si dlažbu. Pokud chcete mít nábytek ve volném prostoru, např. na trávníku vybírejte nábytek, který se nebude zapichovat do trávy apod. Vyplatí se vědět na čem bude váš nábytek stát a při nákupu s tím počítat.

6. Co s nábytkem v zimě?

6. Co s nábytkem v zimě?

Zahradní nábytek většinou kupujeme na jaře nebo v létě. Zima se zdá daleko a nechce se nám na ni ani pomyslet. Chceme si užívat tepla a venkovního prostoru, proto si kupujeme zahradní nábytek. Ale než se nadáme, je tu podzim a začne nás trápit otázka : Kam s ním ? Pokud nemáte prostor kam zahradní nábytek na zimu schovat, doporučujeme již při nákupu tuto otázku řešit. Nábytek z masivního plastu nepotřebuje žádnou údržbu, vydrží na mraze a nevadí mu ani sníh. Na jaře se dá snadno umýt. Nábytek z umělého ratanu s hliníkovou konstrukcí taktéž snáší mráz. Doporučujeme však i přesto koupit si kryt nebo jej přikrýt alespoň plastovou plachtou tak, aby sníh neležel přímo na výpletu. Ostatní typy nábytku doporučujeme na zimu uklidit, pokud nechcete omezit jejich životnost.
Nemáte-li tedy místo, kam na zimu uklidit zahradní nábytek, vyberte si raději odolný materiál.

7. Jak nemít stres z každého deště ?

7. Jak nemít stres z každého deště ?Každý z nás zažil situaci, kdy jsme někde pryč, daleko od své terasy, balkónu či zahrady a začne se blížit bouřka nebo přeháňka. Vzpomeneme si, že jsme si ráno užívali na svém zahradním nábytku a naše sedáky zůstaly neuklizené. Pokud zvolíte kvalitní venkovní látku (např. americkou látku Sunbrella) a dále zvolíte pěnu sedáků z Quick Dry Foam máte po problému. Určitě se vyplatí připlatit si a mít sedáky a polštáře potažené vodě odolnou látkou. Nabídka designů látek je velmi široká a překvapivě příjemná na dotyk (připomíná bavlnu nebo plátno). Další možností je jistě ochranný obal, nicméně budete muset pokaždé zakrývat nábytek při odchodu, což není úplně pohodlné. Další výhodou kvalitních sedáků je jistě záruka, že i když Vám sedáky promoknou několikrát, nebudou se v nich tvořit plísně.

8.Nakupujte s jistotou do budoucna.

8.Nakupujte s jistotou do budoucna.

Mnohdy vznikne potřeba svůj zahradní nábytek rozšířit o jednu či více židlí, o některý doplněk, jako květináč či otoman, doplnit svou sestavu ještě o jinou. Např. jídelní set doplnit o sedací soupravu aj. Doporučujeme nakupovat u těch prodejců, kteří svůj nábytek vyrábí dlouhodobě, případně si ho dlouhodobě nechává vyrábět v určité fabrice. Důvodem je skutečnost, že zahradní nábytek v hypermarketu, již nikdy neseženete, ba dokonce se s Vámi nikdo nebude bavit o jedné židli. Navíc pokud Vám vznikne reklamace, raději Vám vrátí peníza na jiný nábytek, než aby Vám vyhověli jinak. Tedy již nebude možnost si svůj zahradní nábytek nějak rozšířit ve stejném designu a pokud si rozbijete židli, už jí z pravidla neseženete. Nakupujte tedy tam, kde jsou schopni i vyrobit Vám i jednu židli ze staré kolekce.

9. Výroba z Asie.

9. Výroba z Asie.

Čína je již dominantním výrobcem na světovém trhu a prakticky v každém odvětví. Vysoká míra ruční práce vyhnala výrobu z Evropy. Ale berme Čínu poctivě jen jako výrobce, který vyrobí to, co si u něj evropští obchodníci objednají. Špičkové evropské firmy vytváří své vlastní designy, zaplatí velmi kvalitní materiál a zaplatí špičkovou práci, kterou navíc přímo kontrolují. Výrobek nese visačku Made in China, ale je to vynikající a velmi kvalitní výrobek. Na druhé straně supermarkety, hobby markety a firmy toužící prodávat za co nejnižší cenu tlačí na výrobce, aby výrobek vypadal podobně, ale byl mnohem levnější. Výrobce vyhoví objednávce. Materiál je levný, práce odvedená narychlo, vše se stejnou visačkou Made in China. Pokud je pak někdo s takovým výrobkem nespokojený, není to chyba výrobce, ale toho, kdo takovou výrobu objednal a kdo takový nekvalitní výrobek prodává.
Prověřte si teda prodejce, jelikož většinou to stejně bude vyrobeno v Číně, pak již záleží jaký materiál a kvalita práce byla použita.

10. Přemýšlet a ptát se

10. Přemýšlet a ptát se

Zahradní nábytek nekupujete na jednu sezónu a kupujete si ho nejen pro to, aby váš prostor vypadal dobře, ale i proto, aby vám zahradní nábytek dobře sloužil. Určitě se vám vyplatí před nákupem promyslet proč zahradní nábytek jdete kupovat, u koho ho budete kupovat a při vlastním nákupu se vyplatí ptát se na všechno co vás zajímá jako o užitných vlastnostech nábytku, tak o způsobu ošetření a možnostech budoucího dokoupení dalších kusů, či doplňků. Někdy i vyšší cena nábytku, jenž vydrží dlouho a je bez údržby, je ve finále minimálně srovnatelná s cenou za několik nakoupených nekvalitních nábytků, co vydrží pouhou sezonu či dvě.
Nekupujte, investujte. A nejen do nábytku, ale i do Vašeho času.

PŘENOSNÉ OHNIŠTĚ KADAI FIREBOWLS™

obrázek
Kadai Firebowls™ je originální přenosné ohniště, které se vyrábí podle tradičních indických mís na vaření. Ohniště Kadai můžete využít také jako gril. V každém setu jsou grilovací mřížky a dokoupit je možné široké spektrum doplňků - pánvičky, závěsný kotlík nebo špízové jehly.

Ratanová jídelní sestava SNAKE

eshop
Jednoduchá jídelní sestava z umělého ratanu. Židle jsou oboustranně vypletené, pevné a velmi...
13440,00 Kč

Ratanová sestava WOW vč. polstrování

eshop
Nápaditá sedací souprava s výjimečným designem od kanadského návrháře Normanda Coutura. R...
65973,00 Kč

Křeslo The Bounce

eshop
Levitovat - Plout - Relaxovat

V 71,1cm, Š spodní 95cm, Š vrchní 91,4cm

Barvy: ...
11988,00 Kč

Ratanové sezení SALIMA Braid Grey vč. polstrování

eshop
Krásné letní sezení z umělého ratanu. Tento typ výpletu u sestavy Salima byla
28478,00 KčTOPlist
Home LA CASA NOVA designovy zahradni nabytek
Horké novinky na Váš email
Nákupní košík
položek v košíku: 0
Cena: 0 Kč

Created by © 2011 ALS Euro s.r.o. tvorba www stránek webdesign